Agnieszka Pawlak: Rodzina w polskich serialach telewizyjnych

Polacy szczególnie chętnie oglądają seriale telewizyjne, zwłaszcza ich gatunek zwany telenowelą. Seriale stanowią istotną część ramówki wielu stacji telewizyjnych zarówno publicznych, jak i prywatnych. W każdym sezonie pojawiają się nowe propozycje seriali. Polscy widzowie ciągle jeszcze są jednak przywiązani do tych seriali, które są produkowane od kilku lub kilkunastu lat, takich jak 'Klan' czy 'M jak miłość'. Pozycje te wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, choć ich widownia zmienia się pod względem wiekowym. Celem artykułu jest charakterystyka polskich seriali pod kątem zamieszczanych w nich wątków rodzinnych. Interesuje mnie odpowiedź na pytanie, czy w najbardziej popularnych polskich serialach obecni są bohaterowie realizujący inny niż tradycyjny styl życia rodzinnego (mała rodzina nuklearna lub wielopokoleniowa rodzina rozszerzona) i jak są w serialu pod tym kątem oceniani (tzn. przez innych bohaterów) oraz jak odbierają takie postacie widzowie. Seriale telewizyjne stanowią pod tym względem dobre pole analizy, gdyż ich scenarzyżci, co często podkreślają w wywiadach, konstruując dalsze wątki fabuły, kierują się obserwacjami życia potocznego.